Wielki Piątek to dzień rozważania tajemnicy męki i śmierci Chrystusa, w którym nie sprawuje się mszy św. i nie udziela się żadnych sakramentów. Tego dnia Chrystus, jako najwyższy Kapłan, sam składa z siebie ofiarę na Drzewie Krzyża. Centralnym punktem obchodów Wielkiego Piątku, oprócz Drogi Krzyżowej, jest Liturgia Misterium Męki Pańskiej.

Podczas wszystkich obrzędów milczą organy i dzwony, a surowy charakter wystroju wnętrza kościoła (obnażony ołtarz, puste tabernakulum, brak jakichkolwiek dekoracji) podkreśla pokutny charakter dnia.

Obrzędy Liturgii Męki Pańskiej rozpoczyna akt prostracji, uniżenia i całkowitego poddania się woli Boga w głębokiej modlitwie, na znak czego kapłan przewodniczący obrzędom kładzie się krzyżem na ziemi. Gest ten bezpośrednio nawiązuje do modlitwy Jezusa w Ogrójcu. Następną częścią celebracji jest Liturgia Słowa.

Szczególny charakter celebracji podkreśla opis Męki Pańskiej wg św. Jana – śpiewany lub czytany, oraz uroczysta, śpiewana modlitwa powszechna, w której obejmujemy sprawy całego Kościoła i świata, prosimy za ludzi różnych religii i za ludzi niewierzących.

Po Liturgii Słowa następuje druga, najważniejsza część Liturgii Męki Pańskiej – Adoracja Krzyża. Do kościoła zostaje wniesiony jeden Krzyż (wszystkie pozostałe krzyże są wówczas zasłonięte), który po odsłonięciu będzie wystawiony do adoracji przez wiernych. Do Liturgii Wigilii Paschalnej, przechodząc przed Krzyżem przyklękamy tak, jak przed Najświętszym Sakramentem. Jest to jedyny czas w ciągu roku, kiedy tak szczególną część oddajemy Krzyżowi.

Bezpośrednio po Adoracji Krzyża następuje Komunia Św., która jest owocem zbawczej śmierci Chrystusa. Jezus Chrystus pod postaciami chleba i wina przeprowadza nas ze śmierci do życia. Ciało Pańskie rozdzielane w Wielki Piątek zostało zakonsekrowane w czasie wielkoczwartkowej Liturgii Wieczerzy Pańskiej. Obrzędy Liturgii Męki Pańskiej kończą się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji – symbolicznego Bożego Grobu. Adoracja przy grobie będzie trwała całą noc i przez następny dzień, aż do nocy (z soboty na niedzielę), na pamiątkę przebywania w grobie po Jego śmierci.

 

 
Partnerzy medialni Transmisja on-line

vtelecom_logo

Obsługa reklamowa

btt_apus

 

 

Przyjaciele pielgrzymki Partner
logo_zblizenia2logo sanktuariapolskie
twojaparafia logo
 logo_WPRlogo domnapodwalulogo_caritas logo-radteltargeo_pl
logo-kulkalogo_pgf_cefarm_lublinx
fotografikalogo ognisko
 Partner technologiczny
 logo_mikrobit
plus