W Wielką Sobotę Kościół także nie sprawuje sakramentów. Zgodnie z tradycją, wierni przynoszą do świątyni pokarmy do poświęcenia. Nie to jest jednak najważniejsze. Przychodząc do świątyni mamy czas na adorację Najświętszego Sakramentu, który wystawiony jest w ołtarzu wystawienia, tzw. grobie pańskim. Trwając w adoracji przygotowujemy się już do dnia następnego, do Niedzieli Zmartwychwstania, najważniejszej uroczystości w całym roku liturgicznym.

Pierwszą Mszą św. Niedzieli Zmartwychwstania jest Liturgia Wigilii Paschalnej, sprawowana w nocy z soboty na niedzielę, w oczekiwaniu „gdy wzejdzie słońce nie znające zachodu: Jezus Chrystus […] Syn Zmartwychwstały” [z Orędzia wielkanocnego]. To właśnie oznacza słowo wigilia, które w pierwotnej tradycji chrześcijańskiej zawsze odnosiło się do nocnego czuwania.

Liturgia Wigilii Paschalnej jest to pierwsza Msza św. Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, będącej największym świętem Kościoła w ciągu roku. To właśnie tego dnia przeżywamy tajemnicę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, Jego Paschę, czyli przejście przez śmierć do nowego życia. Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa zbiegają się w czasie z najważniejszym świętem żydowskim – Paschą, podczas której obchodzono pamiątkę wyprowadzenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Przez swoje zmartwychwstanie Jezus przeprowadza nas z niewoli grzechu i śmierci do wolności dzieci Bożych. Chrystus jest naszym Barankiem Paschalnym, a Jego krew ratuje nas od śmierci wiecznej. 

 
Partnerzy medialni Transmisja on-line

vtelecom_logo

Obsługa reklamowa

btt_apus

 

 

Przyjaciele pielgrzymki Partner
logo_zblizenia2logo sanktuariapolskie
twojaparafia logo
 logo_WPRlogo domnapodwalulogo_caritas logo-radteltargeo_pl
logo-kulkalogo_pgf_cefarm_lublinx
fotografikalogo ognisko
 Partner technologiczny
 logo_mikrobit
plus